Reguli de acces și conduită pentru concertele cu muzică de film!

Bucuresti, 03 iulie, 2025 – Luna iulie debutează cu muzică de film! Si nu oricare. În intervalul 5-10 iulie, spectatorii vor avea parte de răsfaț sonor cu totul deosebit, sub umbrela „Classy July la Ateneul Român”!

Concertele vor aduce în prim-plan compozitori celebri de muzică de film și lucrări din filme premiate la Oscar, unele în exclusivitate în România, interpretate de orchestra de renume internațional La Chapelle Sauvage.

Toate concertele vor incepe la ora 20.00 iar porțile pentru public se vor deschide la ora 19.00! Fiecare concert va dura în jur de 90 de minute, fără pauză!

O experiență unică, prin interpretări inedite, proiectii din filmele îndrăgite și premiere muzicale cu totul speciale:

• BEYOND THE RED CURTAIN: TWIN PEAKS LIVE by LA CHAPELLE SAUVAGE, 5 iulie, ATENEUL ROMÂN;

https://fb.me/e/6BbL0OMRn

• MUSIC TALES FROM LORD OF THE RINGS BY LA CHAPELLE SAUVAGE, 6 iulie, ATENEUL ROMÂN;

https://fb.me/e/5udcXHWts

• EXPERIENCE THE MUSIC OF JOHN WILLIAMS, LIVE BY LA CHAPELLE SAUVAGE, 8 iulie, ATENEUL ROMÂN;

https://fb.me/e/2Ykptu15Y

• AN EVENING OF EMOTIONS, MUSIC OF LUDOVICO EINAUDI, LIVE LA CHAPELLE SAUVAGE, 10 iulie, ATENEUL ROMÂN;

https://fb.me/e/2XAKNuOTL

Bilete se mai găsesc via pe bilete.ro, entertix.ro, eventim.ro, iabilet.ro și myticket.ro.

Toate persoanele care au un bilet valid, o invitatie la acest spectacol sau îşi vor cumpăra un ticket până în seara evenimentului sunt rugate sa citească următorul regulament de participare la concert:

Măsurile sunt luate pentru siguranţa tuturor participanţilor la concert!

Securitatea, fire&rescue și asistența medicală sunt asigurate de SSG Group.

Recomandăm spectatorilor să poarte culori deschise, sa aleagă haine din materiale naturale, să se hidrateze. În incinta Ateneului Român se va găsi apă (contra cost) si va fi aer conditionat.

COPIII

este interzis accesul copiilor care nu au 3 ani împliniti;

minorilor cu vârsta de 3 ani împliniţi li se va permite accesul în incinta locatiei doar pe baza unui bilet valid;

organizatorul nu îşi asumă responsabilitatea pentru supravegherea copiilor;

În sala de concert nu va fi permis accesul cu:

artificii;

orice fel de conserve, sticle din sticla (inclusiv sticlele de parfum de orice cantitate), bidoane de plastic, cutii de bautura;

bannere susținute de bețe;

spray-uri, scaune, arme, obiecte contondente, umbrele;

bauturi alcoolice, mancare;

animale de companie;

medicamente cu efect halucinogen; sau prescriptia medicala pentru a nu se confisca pastilele, mancarea etc;

lanturi, bagaje voluminoase, lasere;

aparate foto profesionale cu obiectiv detasabil;

aparate de inregistrare audio-video sau aparate GoPro;

biciclete, trotinete.

Informații importante:

TOŢI spectatorii sunt rugati sa păstreze biletele, invitatiile pe toată durata concertului!

recomandăm spectatorilor care ştiu ca suferă de alergii sau sunt răciti să aibă asupra lor o mască chirurgicală pe care sa o folosească in timpul strănutului sau tusei;

rugăm respectuos spectatorii şi participanţii la concert să păstreze liniştea pentru a nu deranja artistii și pentru a nu îi deranja pe ceilalţi spectatori; STRICT INTERZISE FOTOGRAFIATUL si FILMAREA CU APARATE PROFESIONALE; de asemenea, fotografierea si filmarea ostentative şi deranjante în timpul concertului! Persoanele care vor încălca aceaste reguli vor fi invitate respectuos afară din sala de concert!

telefoanele vor fi date pe silent mode sau pe vibratii, fără sonerie;

fotograful oficial este singurul care poate fotografia pe toată durata concertului